Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Môj Chov Papagajov

Andulka

Andulka vlnkovaná

 Opis:Andulka vlnkovaná meria približne 18cm a dožíva sa 10-15 rokov. Andulka je úplne vhodná pre začiatočních chovateľov. Je nenáročný papagáj. Andulka patrí medzi najmenšie zástupce papagájov ploskochvostých. Andulka sa líši od ostatných papagájov zobákom, ktorý je zahnutý ako u dravcov. Jazyk ma rovnaký ako ostatný silný, masitý a zaguľateľný. Niekedy je jazyk zahnutý alebo štetkovito zakončení, preto aby lepšie zbierali potravu. Silné nohy dve vpredu a dve vzadu ktoré im pomáhajú lepšie pridržať potravu, čo je opäť ojedinelé. 

Hniezdenie a chov:  

Búdky pre andulky majú rozmer-horizontálna 20cm x15cm x15cm (šxdxv)

                                                -vertikálna 15cm x 15cm x 20cm (šxdxv), a otvor má 5cm. Do búdky je vhodné dať piliny. Andulka keď sbadá búdku vo voliere tak hneď po nejakom čase do nej začne nakúkať a potom do nej aj vojde. Andulka tam bude vždy a vždy dlhšie čo bude znamenať že asi zahniezdi.

Po 8 dnoch párenia znese andulka prvé vajíčko. Každý druhý deň znesie jedno vajíčko približne. Znáška má počet 4-7 vajíčok. Po 18 dňoch sa začne liahnuť prvé vajíčko. Približne sa vajíčka liahnu ako ich samička znášala. Na 3-4 deň mľáďatám začnú rást páperie a na 9 deň otvoria oči. U 2-týždňových mľáďat sa začne vyfarbovať perie. 4-týždňové sú úplne operené a vykúkajú z búdky. Búdku opúšťajú 4,5-5 týždňové andulky a asi týždeň ich samček vonku krmí. Ako 6- týždňové andulky sú odoberané rodičom.

Pohlavie:

Dospelý samec má tmavo-modré ozobie. Mladý samec má ružové alebo fialové ozobie ktoré sa mu postupne zafarbí na tmavo-modro.

Dospelá samička má béžové, hnedé, prípadne bledomodré ozobie a okolo nozdier sú bielej farby. Mladá samička má ružové alebo fialové a okolo nozdier bielej farby. Ozobie sa začína vyfarbovať od nozdier.

Andulky chováme vo 4 volierach :  

 prvá voliera 3m x 2,7m x 2m ( šírka x dĺžka x výška ) chovám 20 párov

 druhá voliera 1m x 3m x 2m ( šírka x dĺžka x výška ) chovám 10 párov

 tretia voliera  1,2m x 3m x 2m ( šírka x dĺžka x výška ) chovám 20 párov

 štvrtá voliera 1m x 2m x 2m ( šírka x dĺžka x výška ) chovám 7párov

V súčastnosti chováme 20 starších párov  tento rok som rozšíril chov o dalších 37 mladých párov. Dúfam že sa nám to s nimi podarí. Zatial sa nám darí odchovávať mladé,zdravé a pekné jedince rôznych farieb.

TOPlist