Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Môj Chov Papagajov

Rozela

Rozela Penant 

 

   Opis:Rozela penant meria približne 33 až 35cm a dožíva sa okolo 15 rokov. Rozela penant je medzi chovateľmi obľúbená aj rozšírené sú jej mutacie v rôznych farbách. Svojím výrazným hlasom sa najviac ozýva v dobe párenia. Tento hlas je ale veľmi príjemní na počúvanie. Rozely patria k agresívnejším vtákom. Je lepšie chovať ich po páre hlavne v čase hniezdenia bývajú samci dosť agresívny, niekedy aj k samiciam. Tento papagáj sa hodí na chov vo voliére, aj keď ručne odchovaní vtáci rýchlo skrotnú. 

Hniezdenie a chov:

Rozely majú búdku rozmerov 35cm x 35cm x 60cm  (d x š x v) a vletový otvor 8cm, ale majú veľmi rady aj búdky zo stromových dutých kmeňov ktoré majú rôzne rozmery. Ale v dlhom prírodnom kmeni však samička sedí kľudnejšie. Znáška činí 4-6 vajec, ktoré samička zahrieva 21-22 dní. Mladí vtáci vylietajú vo veku 5 týždňov a rodičia ich ešte 3 týždne kŕmia. A dokŕmuje ich hlavne samica. Pohlavne dospievaju po 1roku ale zvätčša zahnezdia až po 2 rokoch. 

Pohlavie:

Pohlavie sa ťažko rozoznáva, lebo aj samec aj samica sú rovnako sfarbení iba skúsení chovateľ nájde rozdiely ale u mladých jedincou je to nemožne. 
Samček je troška mohutnejší a má vätčšiu hlavu a je trošku pestrejšie sfarbené perie a trocha tmavší zobák, môžeme pohlavie zistiť analýzou DNA.  A mladé jedince sú vätčšinou sfarbené do zelena a keď dospievaju mení sa farba na červenú.

My chováme rozely vo volierach 1m x 2.5m x 2m (šírka x dĺžka x výška).

V súčastnosti chovám 1 páre roziel penant. Ktorý sme kúpili jak chovný parik. Zaťial sa ešte neusadili a teray v roku 2016 čakeme na prvé mľadé. 

 

 

TOPlist