OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Môj Chov Papagajov

Kakariki

Kakariki červenočelé

 Opis: Kakariki červenočelé meria približne 30cm a dožíva sa 8 rokov. Kakariki sú veľmi temperametné a zvedavé papagáje. U chovateľov sa tento druh stáva poslednou dobou veľmi obľúbeným papagájom, preto lebo patrí najlepším zastupcom papagájom na burzách. Vďaka jeho zvuku ktorý je taký prenikavý. Kakariki sú aktívne ráno a večer. Cez popoludnie sa radi ukrývajú v tmavšich kutoch voliery, kde odpočívajú. Chov týchto vtákov je možný aj v malých klietkach ale musia mať nejaký výlet , lebo rady lietajú po voliere. Prírodné sfarbenie kakariku je zelené. Ale medzi chovateľmi je najviac rozširený chov 2 druhou a to kakariki červenočelý a žltočelý.

Hniezdenie a chov:

Kakariki majú búdky veľké 30cm x 30cm x 40cm (d x š x v) a vletový otvor 8cm, ale majú veľmi rady aj búdky zo stromových dutých kmeňov ktoré majú rôzne rozmery. Na dno búdky dáme vatčšiu kopu pilín ktoré si potom samička upravý keď nasadne na vajíčka. Samica znáša 4-8 vajec na ktorých sedí 19-20 dní. Mládatá opúšťajú hniezdo po šiestych týždňoch. Rodičia potom dokrmujú asi dva týždžne. Samica niekedy znáša do budky v dobe keď sú tam ešte mladé, vtedy treba vybrať mláde a položiť na dno voliery kde ho rodičia dokŕmia. Kakriki sú možné mať mlaďé už v 5 alebo 6 mesiacoch.  Kakariki môžu mať mladé 3krát za rok a približne vychovajú 20 mladých za rok.

 Pohlavie:

Samca od samice rozlišíme pomerne ľahko a to i vo veku mľádat. Samci sú vätčší, majú matčšiu hlavu a širší zobák.                                    Samice sú drobnejšie, menšiu hlavu a uzký zobák.

My chováme kakariki vo voliere 1m x 2m x 2m (šírka x dĺžka x výška).

V súčastnosti chováme 1 pár kakarikou. Ktroré som kúpil ako 6mesačné a maly by mať malé v roku 2009 na jar. Dúfam že budú také nadherné ako sú rodičia , preto lebo obidvaja sú žltej farby.