Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Môj Chov Papagajov

Korela

Korela chocholatá

 Opis:Korelá chocholatá meria približne 30-32cm a rozpetrie krídiel 16-17cm a dožíva sa 15-18 rokov. Korela je po andulke najviac rozšírená medzi chovaťelmi. Korela pripomína príbuzenský vzťach s kakadu, preto lebo tento rod má na hlave chochol. Zakladné sfarbenia u koriel samcov sú sivý a hlava žltej farby a u samičiek je to len sivá farba na celom tele. Ale u chovateľou už vznikli rôzne mutácie koriel. Najčastejšou mutáciou sú žlté, biele a straky. Korela má zahnutý zobák ako andulka. Korelám pomáha zobák pri šplhaní po voliere alebo klietke, nazýva sa aj tretia noha. Ďalším znakom u koriel je otvorenie nohy. Prvý a štvrtý prst smeruje dozadu, pokiaľ druhý a tretí dopredu. Korele to preto umožňuje lepšie šplhať sa.

Hniezdenie a chov:

Korely majú búdky veľké 25cm x 25cm x 40cm (d x š x v) a vletový otvor 8cm. U koriel sa ťažko zostaví dobrý pár. Najlepšie je kúpiť aspoň do dvoch párov korely a potom ich spolu pustiť do voliery aby sa sami medzi sebou spárili. Vtedy vznikne dobrý chovný pár. Príprava na hniezdenie je náročná. Preto netreba šetriť na vaječnej miešanici, zeleniny a prosa či slnečnice. Probližne po 10 dni prvého párenia znáša korela prvé vakíčko. Potom znáša každý druhý deň jedno vajičko. Počet znášky je 3-7 vajec. Ako náhle si nasadne korela do búdky nepodávame jej tak často miešanicu, lebo by ju to lákalo von z búdky. Korely sú ináč veľmi dobrý rodičia. Pri sedení vajíčok sa striedajú. Po 18 -21 dni sa začnú liahnuť vajíčka. Mľáďatá sú úplne holé. Vtedy treba začať podávať miešanicu aby vedeli rodičia lepšie nakŕmiť svoje mladé. Mladé korely opúšťajú hniezdo po 3-4týždňoch. Potom ešte mladé kŕmia 3-týždňe po výlete. Pár nechávame spravidla hniezdiť 3krát do roka.

Pohlavie:

U prírodne sfarbeních koriel má samec sýto červené lice a samička bledo červené. U čisto žltých koriel sa phlavie rozlišuje pomocou vnútornej farby chvôsta. Úplné žlté chôvsty majú samičky a slabo žltý chvôst majú samčekovia. Ale najlepším spoznaním pohlavia je spev. Samčekovia spievajú častejšie a krajšie ako samičky.

My chováme korely vo voliere 3m x 2,7m x 2m (šírka x dĺžka x výška).

V súčastnosti chováme 7 párou koriel. Jeden pár je lutino, druhý pár je lutino a straka a tretí pár je lutino a sivá .Chováme ich už jeden rok staré páry sa nám podarilo dobre spáriť a darí sa nám.... Tento rok 2009 sme zaobstarali dalšie 4 páry.

TOPlist